Spustit kvíz
Europa

Novinky z europarlamentu

Na této stránce každý týden zveřejňujeme novinky z Evropského parlamentu. Nyní zde najdete zprávy z 7. až 13. listopadu.

Diplomacie EU

  • Evropský parlament uznal Ruskou federaci státem, který podporuje terorismus.

Po zvěrstvech páchaných režimem Vladimira Putina na ukrajinském civilním obyvatelstvu uznali europoslanci Ruskou federaci za stát, který podporuje terorismus.

Ve středu přijal Parlament usnesení o nejnovějším vývoji brutální ruské agrese proti Ukrajině. Poslanci EP zdůraznili, že úmyslné útoky a brutální činy, které ruské síly a s nimi spojené skupiny páchají proti civilnímu obyvatelstvu Ukrajiny, ničení civilní infrastruktury a další závažná porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva představují teroristické činy a válečné zločiny. S ohledem na to poslanci EP uznali Rusko za stát, který podporuje terorismus a který používá teroristické prostředky.

 

Spravedlnost a vnitřní věci

Do července 2026 budou muset všechny velké společnosti v EU zvýšit podíl žen ve svých řídících orgánech.

V úterý byla přijata směrnice o zastoupení žen v řídících a dozorčích orgánech společností kvótovaných na burzách. Na její přijetí se od zveřejnění původního návrhu čekalo deset let. Cílem směrnice je zavést transparentní postupy náboru zaměstnanců ve společnostech, tak aby do konce června 2026 bylo nejméně 40 % pozic členů dozorčí rady / nevýkonných členů správní rady nebo 33 % všech pozic členů správní rady obsazeno „osobami nedostatečně zastoupeného pohlaví“. To jsou v drtivé většině případů ženy.

Hospodářské a sociální záležitosti

Komise a Rada by měly odolat tlaku Maďarska a pokračovat v přijímání navrhovaných opatření k podmíněnosti právního státu, aby mohly být pozastaveny fondy soudržnosti EU.

V usnesení, které bylo ve čtvrtek přijato 416 hlasy pro, 124 hlasy proti a 33 poslanců se zdrželo hlasování, poslanci EP uvádějí, že 17 nápravných opatření vyjednaných Komisí a Maďarskem „nestačí k řešení stávajícího systémového rizika pro finanční zájmy EU“, a to ani v případě, že budou provedena v plném rozsahu.