Spustit kvíz
Europa

Novinky z europarlamentu

Na této stránce každý týden zveřejňujeme novinky z Evropského parlamentu. Nyní zde najdete zprávy z 25. až 31. července.

Významné dny

  • Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola vystoupila v ukrajinské Nejvyšší radě v rámci oslav Dne státnosti Ukrajiny.

Ukrajina poprvé oslavila nový státní svátek – Den ukrajinské státnosti. Ukrajinci si na něm připomínají křest knížete Vladimíra a celé Kyjevské Rusi 28. července roku 988. Metsola návštěvu komentovala: Dnešní den je symbolický nejen pro Ukrajinu a Ukrajince, ale pro celou Evropu. Je to den, kdy znovu potvrzujeme svůj závazek vůči Ukrajině jako evropskému národu.

Diplomacie EU

  • EU zahájila novou žalobu proti Spojenému království kvůli protokolu o Severním Irsku.

Evropská unie přijala nové právní kroky proti Spojenému království za nedodržení protokolu o Severním Irsku po brexitu. Evropská komise zahájila čtyři nová řízení o nesplnění povinnosti, neboť vztahy se nadále zhoršovaly. EU argumentovala, že byla nucena jednat, protože Spojené království se od února nebylo ochotno účastnit smysluplné diskuse.

 

Zelená dohoda pro Evropu

  • Odpovědí na probíhající klimatickou krizi je podle EU Zelená dohoda pro Evropu. Právě ta by měla Unii nasměrovat k udržitelné budoucnosti a klimatické neutralitě.

Parlament přijal právní rámec EU pro klima 24. června 2021. Cíl snížit emise do roku 2030 o 55 % a cíl klimatické neutrality do roku 2050 jsou díky tomu právně závazné. O svém postoji k energetickým tématům (obnovitelné zdroje, účinnost, daně) budou poslanci rozhodovat v následujících měsících.

 

Právní stát

  • Vedoucí představitelé EP odsoudili nedávná rasistická prohlášení premiéra Orbána.

Vedoucí představitelé politických skupin EP přijali v pátek prohlášení, v němž odsoudili otevřeně rasistická prohlášení premiéra Viktora Orbána a zdůraznili, že tyto výroky jsou v rozporu s hodnotami EU.

Podle lídrů politických skupin Evropského parlamentu jsou takováto prohlášení nepřijatelná a jednoznačně představují porušení našich hodnot zakotvených ve Smlouvách EU. Rasismus a diskriminaci je podle nich třeba jednoznačně odsoudit a účinně proti nim bojovat na všech úrovních.